Fast Fashion

Günümüzde her geçen gün tüketiciler daha da bilinçlenmekte ve onları tatmin etmek daha da zorlaşmaktadır. Artık son kullanıcılar, giyim ve tekstil ürünlerinden daha yüksek kalite ve daha fazla görsel fonksiyonel performanslar talep etmektedirler. Bu durum üreticileri ve perakendecileri bir taraftan model başına üretilecek sipariş miktarını düşürmeye diğer taraftan model sayısının/çeşitliliğinin artırılmasına itmektedir. Bu yüzdendir ki müşterinin nabzını her an elinde tutan, doğru ürünü, doğru zamanda, doğru fiyatta, doğru yerde sunan firmalar başarılı olmakta ve hızla büyümektedir.

Bugünün tüketim hızına yönelik olarak bulunan fast fashion kavramı, Türkçe’deki karşılığı ile hızlı moda, moda tedarikçilerinin güncel moda trendlerini yakalamak ve moda tasarımlarını hızlı bir şekilde podyuma taşımak için kullandıkları çağdaş bir terimdir.

Hızlı modada tedarikçiler; modadaki İlkbahar/Yaz ve Sonbahar/Kış, sezonlarının arasındaki uzun zaman dilimlerinin yerine “en yeni moda “ sayılacak ara moda zamanları getirerek ürün yelpazesini genişletmeyi amaçlamaktadır. Hızlı modanın bir diğer önemli özelliği ise en yeni moda ürünlerini, uygun fiyatlarla, alışveriş isteği ve heyecanı yaratan şık mağazalarda müşteri ile buluşturmasıdır. Bu özellik sayesinde son modayı takip edebilecek ekonomik gücü olmayan kadınlar bile günün modasına göre giyinebilmektedir. Hızlı modanın en büyük avantajlarından biri bugün oluşan tüketim sisteminin hızını yakalamak için açılan tedarik zincirleridir. Bu sistemdeki halkalar planlama ve merkezi kontrol sistemli hassas bir denge ile çalışmaktadır. Önceleri bir ürünün piyasaya geçişi birkaç ay içerisinde gerçekleşirken hızlı moda ile bugün bu süre 3 hafta gibi bir süreye inmiştir.